Czy joga to tylko relaks?

Nie. W trakcie ćwiczeń napinamy i rozluźniamy poszczególne partie ciała. Praktykując jogę dynamiczną, możesz się nawet spocić!

Jestem za mało rozciągnięty / zbyt puszysty / zbyt jakiś (niewystarczający). Czy mogę praktykować jogę?

Tak! Jesteś wystarczający, dobry, i właściwy, taki jaki jesteś. Każdą asanę (pozycję) wykonujemy na tyle, na ile nam dziś pozwala ciało. Większość asan ma swoje wariacje, które są dedykowane dla mniej lub bardziej zaawansowanych joginów. Np. pozycję drzewa (Vrksasana) wykonuje się z jedną nogą w półlotosie, a także mając jedną ze stóp na udzie, łydce, lub kostce drugiej nogi. Zawsze wybierasz taką wersję, która Tobie służy - nie taką, którą robi jogin obok czy nauczyciel.

Co powinienem ubrać?

Jogę praktykujemy w wygodnych ubraniach, najlepiej przylegających. Czy zastanawiałeś się, dlaczego jogini noszą obcisłe legginsy? Nie tylko dlatego, że nie wstydzą się swoich pięknych ciał :) Legginsy nie krępują ruchu i nie plątają się pomiędzy nogami jak np. spódnice czy szarawary. Jeśli ubierzesz na siebie szarawary + wielką koszulkę, w której nie widać zarysu Twojego ciała, nauczyciel nie będzie w stanie zweryfikować, czy wykonujesz asany poprawnie. Dodatkowo, w pozycjach odwróconych, zbyt szeroka koszulka może zsunąć się na twarz. Dlatego podczas praktyki staramy się unikać takich ubrań.

Praktykujemy boso.

Co powinienem zabrać?

Jeśli pierwszy raz wybierasz się na praktykę, nie musisz zabierać nic. W każdej szkole, w której byłam, można było wypożyczyć matę. Jeśli do praktyki będą potrzebne pomoce (klocki, paski, wałki itp.), to one również prawdopodobnie będą dostępne. Przychodząc na kolejne zajęcia, będziesz już wiedział, co jest Ci potrzebne.

Czy joga pomaga na stres?

Tak. Ciało i umysł są ze sobą powiązane i wzajemnie na siebie oddziałują. Kiedy doświadczas stresu, związanego np. z powracającą, uporczywą myślą, Twoje ciało napina się. Czasem możesz to zauważyć - powiedzą Ci to np. spięte dłonie, zamknięta klatka piersiowa (przygarbione plecy), zaciśnięte zęby. Czasem jednak, odpowiedź naszego ciała na stres nie jest tak wyraźnie i jednoznacznie widoczna. Stres, zwłaszcza długotrwały, może się kumulować, a po jakimś czasie Ty odczuwasz dolegliwości z tym związane. Tutaj przychodzi z pomocą joga. Rozciąganie i rozluźnianie ciała, a także pogłębianie pozycji świadomym, głębokim oddechem, działają jak masaż z naszego wnętrza. Po praktyce Twoje ciało jest rozluźnione, błogie i spokojne. I nie potrzebujesz do tego masażysty! Joga to masaż miłości, który dajesz sam sobie.


W jodze pracujemy głównie z ciałem, ale na ciele nie poprzestajemy. Kontrolując ciało, uczumy się równowagi, siły, cierpliwości, elastyczności, i wreszczcie - przyjemności z bycia w swoim ciele, dokładnie takim, jakie jest. To wszystko zabieramy ze sobą z maty. Odzyskując kontrolę nad ciałem, odzyskujemy kontrolę nad myślami.