Przy wyborze noclegów kierowałam się tym, jak właściciele miejsca podchodzą do ochrony środowiska i jakie rozwiązania pro-środowiskowe oferuje dane miejsce.
Przed wyjazdem zrobię Wam listę rzeczy, które warto zabrać. Znajdą się na niej własne siatki na owoce / warzywa z targu, dobrej jakości filtr do wody, własna słomka metalowa (do wody kokosowej i nie tylko). Wesprę Was w uzbrojeniu się w rzeczy, dzięki którym podróżując, będziemy generować mniej plastiku.
Ważne będzie dla nas wspieranie lokalnych inicjatyw i lokalnych społeczności, w ramach zasady "myśl globalnie, działaj lokalnie".
W miejscach, gdzie nocleg nie jest ze śniadaniem, śniadania będę dla Was przygotowywać ja. Będą bazować na lokalnych składnikach, w myśl "less waste". W praktyce, będę rozplanowywała posiłki tak, aby jak najmniej się zmarnowało. Muszę przyznać, że jestem w tym całkiem dobra!
Śniadania będą wegetariańskie i wegańskie, natomiast pozostałe posiłki według Twojego uznania. Za każdym razem, kiedy będziemy jeść razem, będziemy wybierać lokale z opcjami vege. Organizacja Narodów Zjednoczonych (ONZ), opublikowała specjalny raport "Global Warming of 1.5 ºC", będący efektem prac Międzyrządowego Panelu na rzecz Zmiany Klimatu (UN Intergovernmental Panel for Climate Change, w skrócie: IPCC). Raport pokazuje przyczyny postępujących zmian klimatycznych, globalne ryzyka z nimi związane oraz konkretne rozwiązania na spowolnienie tych zmian, a nawet ich eliminację. Jednym z nich jest wprowadzenie diety roślinnej i roślinnych alternatyw dla mięsa na masową skalę (źródło).
Podóż samolotem wiąże się z dużym śladem węglowym, jednak trudno byłoby nam dostać się na Bali na rowerze. Dlatego sugeruję, żeby wybrany % kosztu wyjazdu przeznaczyć na działania wybranej prośrodowiskowej organizacji. Można na przykład wesprzeć Aspen Global Change Institute - organizację, która wspiera badania i rozwój przyjaznych środowisku technologii, w tym dekarbonizację przemysłu lotniczego. Liczymy na to, że w przyszłości samoloty będą mogły być napędzane silnikami na wodór lub elektrycznymi, i dokładamy do tego cegiełkę. Ciekawy artykuł na ten temat jest do przeczytania na blogu "Nauka o Klimacie".
Codziennie będziemy robić inne małe, wielkie rzeczy, dzięki którym nasza podroż będzie dobrem dla nas i dla innych. Jestem pewna, że znajdziemy jeszcze 100 sposobów na Podróż dla Ziemi!